Karel Filipčík

Mgr. Karel Filipčík, zastupitel obce Vejprnice, zastupitel Plzeňského kraje

Ve Vejprnicích jsem postavil dům, zasadil pár stromů a zplodil dvě děti. Žiji zde od roku 2007. Od samého začátku pozoruji velmi „nestandardní“ postupy ze strany vedení obce z pohledu správy veřejného majetku. Má politická angažovanost začala s kauzou místních komunikací v nové zástavbě směrem na Křimice, kde žijeme. Starosta nás žádal o příspěvek na komunikace, které však dle platné legislativy měli vybudovat developeři. Nechápal jsem, jak je možné, že starosta bez vědomí zastupitelstva „vykoupil bláto“ od developerů a nás pak nás žádal o příspěvek ve výši desítek tisíc. Obec to nakonec stálo cca 6,5 milionů z rozpočtu, které mohly být využity na dostavbu jiných ulic v původní zástavbě obce, např. Boženy Němcové, Politických vězňů nebo Polní.

Stav některých komunikací považuji po téměř třiceti letech od revoluce za nedůstojný!

Jako zastupitel pozoruji až podezřele velkou vstřícnost vůči developerům ve Vejprnicích ze strany vedení obce. „Zatěžující“ investice pro developery (například trafostanice) se staví na obecních pozemcích, které velkoryse zastupitelstvo k těmto účelům poskytuje. Do očí bijící je obrovský střet zájmů starosty Karpíška a místostarosty Váchala (oba ODS, resp. „Pravé Vejprnice“). První z nich patří k největším developerům a majitelům stavebních pozemků v obci, druhý z nich pak z titulu ředitele Vodárenské a kanalizační a.s. (VaK) například dovolí, aby vodovodní a kanalizační trubky v nových lokalitách získal VaK a ty dešťové zůstaly obci. Zatímco vodárenská infrastruktura je zdrojem příjmů pro jejího majitele (VaK), dešťová kanalizace znamená pro obec pouze zátěž. Jak absurdní. Jak mohou mít občané jistotu, že jsou hájeny především jejich zájmy před zájmy soukromými?

Ano, v obci se samozřejmě dělají prospěšné věci, které jsou přeci na první pohled vidět. Škola, tělocvična, některé komunikace, chodníky. To však patří k povinnostem každého starosty, aby se o tyto věci staral a sháněl na to dotace. Za to je přeci placen. Já kritizuji nehospodárnost, s kterou se při tom postupuje. Zakázky stále dokola „vyhrávají“ jedny a ty samé firmy. Zakázky pak často stojí mnohem více, než za kolik byly vysoutěžené. Naprosto flagrantně se zde porušují zákony této země, což mimochodem konstatoval i Antimonopolní úřad, cituji: podle výkladové praxe Úřadu dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona postup objednatele spočívající v úplné ignoraci ustanovení zákona Není třeba dalšího komentáře.

Volte změnu, volte kandidátku číslo 1.

 

Komentáře nejsou povoleny.