Jan Binko

Ing. Jan Binko, ředitel vývoje v softwarové společnosti, člen kontrolního výboru Vejprnice

Bydlím ve Vejprnicích přes deset let a nechci se spokojit s tím, že Vejprnice jsou pro mnohé jen místem na přespání. Jakousi noclehárnou, z které v pracovních dnech odjíždíme za prací do Plzně a o víkendech za přírodou, sportem a kulturou do různých míst našeho kraje nebo naší země. Chtěl bych, aby příležitosti pro volnočasové vyžití nás, obyvatel obce, byly mnohem širší než doposud. Aby nejen děti měly více hřišť v dosahu svých domovů, ale aby mládež a i dříve narození mohli využít sportovišť a vyrazit za kulturou v obci častěji než jednou za čtvrt roku. Proč nemít ve Vejprnicích podobný multifunkční areál jako je třeba na Nové Hospodě v Plzni nebo v Kašperských horách? Proč nemít letní kino jako v Křimicích nebo stabilní pódium pro koncerty a všelijaká vystoupení?

Vychovávám spolu s mou paní ve Vejprnicích dva syny a jsme zde od jejich narození. Věřte, že chápu starost všech rodičů, kteří bydlí poblíž frekventovaných komunikací v obci. Chtěl bych, aby děti mohly po obci chodit pokud možno samostatně a bezpečně. Tedy po přechodech pro chodce, kterých je v některých částech obce nedostatek. Také se domnívám, že v dnešní moderní době si obec může dovolit zřídit semafor i pro chodce na místech, které si o to přímo říkají. Semafor pomůže uchránit děti na přechodech poblíž školy či zastávek hromadné dopravy a zároveň zajistí plynulejší dopravu v ranních a odpoledních špičkách. Mimo špičku naopak dopravu zdržovat v žádném ze směrů nemusejí. To samé se týká rychlosti na příjezdech do obce. Stávající řešení vznikají pomalu a za mnoho peněz. Naše děti potřebují řešení ihned.

Co bych chtěl změnit? Chtěl bych, aby se do veřejného života ve Vejprnicích zapojil každý, kdo má chuť. Jenom tak dokážeme obec změnit tak, aby se nám v ní líbilo. Proč svěřovat údržbu zeleně dodavatelským firmám, když máme hospodářský dvůr a spolek zahrádkářů, kteří by jistě měli spoustu nápadů, jak obec v tomto směru zvelebit? Proč si neudělat zahradní slavnost na obecních pozemcích, když to napomůže lepší komunikaci sousedů? Proč neoživit náves nápadem někoho tvořivého, kdo je naším sousedem a my to možná ani nevíme?

V naší obci se toho děje hodně. Hlavně vždy před volbami. To se leckde slaví a staví. Chtěl bych, aby se stavělo průběžně, ale především smysluplně. Z obecního rozpočtu pro obecní zájem a ne pro zájem někoho zvenčí, třeba developera. A také finančně zodpovědně. Tedy s maximálním čerpání dotací, které pro obec dávají smysl a bez zbytečného zadlužování.

Jan Binko.