Jak jsme zachránili les

Milí spoluobčané,

jmenuji se Daniel Walter a bydlím ve Vejprnicích v Lesní ulici, v části obce zvané Strejčkov. Jak samotný název ulice napovídá, ulici lemuje les. Vrátím-li se myšlenkami do doby, kdy jsem o koupi nového domova pro svoji rodinu uvažoval, místo, kde dnes žijeme, mě učarovalo. Idylické první dva roky bydlení výrazně narušila zpráva o záměrech vykácení lesa a následné změny územního plánu kvůli stavebním parcelám. Šok, který vyburcoval nejen mě, ale i značnou část obce, vyústil vznikem podpisové petice. Svůj nesouhlas takto vyjádřily stovky obyvatel Vejprnic, podotýkám, že i mimo Strejčkov. Díky petici se podařily hrozby o kácení lesa zastavit. Oddechli jsme si, avšak ne na dlouhou dobu. Nápad s pozemky znovu ožil. I pro tentokrát proběhla podpisová petiční akce a starosta ve věci ustoupil.
Jenže ani to nestačilo, celkem potichu se kácení lesa dostalo do návrhu změny ÚP. Následovala opět podpisová akce i s odůvodněním proti změně ÚP podané přímo na úřad Plzeň – Sever, Nýřany.
Vyvstává otázka, jaký je skutečný důvod jednání starosty?
Chtěl bych zdůraznit, že nemám žádné námitky proti uvážlivému rozvoji obce. Tento případ však jasně ukazuje, že se zde prosazují spíše soukromé zájmy před zájmem veřejným. Krásné místo, které využívají lidé z Vejprnic, už mohlo být nenávratně zničeno.
V řadě obcí již dávno přišli na to, že změny polí a luk, u nás dokonce i lesa, ve stavební parcely není pro obec přínosné, ba naopak. Doufám, že i ve Vejprnicích tento problém bude zavčasu pochopen a rozvoj obce bude moci být s rozmyslem plánován pro společné zájmy všech občanů.

Daniel Walter

Komentáře nejsou povoleny.