Umělá tráva bude i bez dotací

Na posledním zasedání zastupitelstva vyšlo najevo, že hřiště s umělou trávou na škvárovém hřišti bude i bez dotací. Přestože se zastupitelstvo již dříve usneslo, že „umělku“ ano, ale jen s dotací a s doplatkem obce 5 milionů, rada obce si to nakonec udělala stejně po svém. Zřejmě považují usnesení zastupitelstva za zbytečnost. Celá akce se financuje z obecního rozpočtu. Starosta Karpíšek přiznal, že akce zatím stojí 11,1 milionů. Vše se rozhodlo velmi narychlo, dopady do obecního rozpočtu nebyly zastupitelům předloženy. 11 milionů představuje cca 14% rozpočtu obce. O těchto penězích se rozhodlo pravděpodobně v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

A zakázku vyhrává opět oblíbená firma

Zakázku na umělý trávník dostala firma LUKO s.r.o. za 5,6 milionů, stavební práce na podkladové vrstvě dostala opět radou velmi oblíbená firma BP Stavby také za cca za 5,6 milionů. Zakázka pro BP Stavby byla zadána jako „Parkoviště u fotbalového hřiště …“, ovšem jak starosta Karpíšek sám na zasedání uvedl, BP Stavby dělají i podkladové vrstvy.

Staví se načerno?

Měl jsem cestu kolem stavebního úřadu v Nýřanech a tak jsem se zastavil, abych nahlédl do projektové dokumentace. Zajímalo mě, zda a jakým způsobem bude využívána dešťová voda, která na hřiště spadne. Ovšem projektová dokumentace není úřadu známa a ani stavební povolení na umělý povrch nebylo nikdy vydáno. Povolení dostalo pouze oplocení a přilehlé parkoviště.

Další podezřelá zakázka

Otázku také zůstává, zda nedošlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Tím, že byla akce rozdělena na „dvě menší“ zakázky, nemusela rada vyhlašovat soutěž. Takovou praxi však zákon nedovoluje, resp. jasně vymezuje, že zakázku nelze rozdělit, pokud se jedná o funkčně nedělitlený celek, což povrch a podloží jednoznačně jsou.

Potřebujeme hřiště s umělou trávou, když nemáme ještě všechny komunikace?

Já nejsem v žádném případě proti hřišti s umělou trávou. Myslím si však, že by se měly v obci nejdříve dokončit všechny povrchy komunikací v ulicích, kde na ně lidé čekají patnáct a více let. Ostatně v tomto duchu se přišli někteří obyvatelé z ulice Sokolské zeptat starosty, proč se utrácí peníze za hřiště, když oni čekají už patnáct let na komunikaci a chodí po kamenech. Starosta jim odpověděl, že to je jako když si jdete si koupit zmrzlinu, protože na ní máte chuť. A pak dodal, že v Sokolské mají chodník, tak mohou chodit po něm.

Karel Filipčík