Dluhy na pranýři

V předvolebním materiálu Pravých Vejprnic – obecní Návsi, se stávající vedení obce snaží vehementně uklidnit spoluobčany a předkládá jakési „vysvětlení“ výše obecního zadlužení. Po dočtení článku mě v první chvíli napadlo, jestli čtu ještě obecní zpravodaj nebo příručku hypotečního poradce.

Není třeba složitých vysvětlení, čísla hovoří jasně.

Ať nechodíme daleko, pro srovnání jsem se podíval do Tlučné na „jejich“ čísla. A upřímně, nebyl jsem nijak překvapen.

  1. Tlučná má příjmy na jednoho obyvatele o celou třetinu nižší, než Vejprnice.
  2. Tlučná má také novou školu. A ne jen patro, ale celou novou budovu, docela velkou.
  3. Tlučná má všechny komunikace s asfaltovým povrchem.
  4. Tlučná ma dětská hřiště a pěkně upravený (nový) park.
  5. Tučná má zcela nový park osázen mladými stromy.
  6. Tlučná toho má mnohem více, ale hlavně:
  7. Tlučná má zadluženost ve výši jedné čtvrtiny té Vejprnické!
  8. Vejprnice jsou nejzadluženější obcí mezi 3-5 tisíci obyvatel v Plzeňském kraji.

Ne, mě rozhodně pseudo vysvětlení s nízkými splátkami velkého dluhu rozhodně neuklidnilo.

My tu také žijeme, víte?

My tu také žijeme a vidíme, co a jak se tu děje na vlastní oči. Vidíme, že se tu kdysi začaly bezhlavě stavět domy, ale nebyla připravena infrastruktura. Vidíme, jak obec platí miliony za komunikace, které měli zaplatit developeři. Vidíme, že se nejdříve škola staví, pak bourá, pak zase staví a pak zase bourá. Vidíme školní zahradu za 3 miliony, jak se staví, pak bourá, atd. Vidíme, že se zde staví chodníky, které končí ve zdi a po kterých nikdy nikdo chodit nebude. Vidíme, že se staví přístřešky s lavičkami, které se pak zase likvidují, aby nepřekážely například pouti nebo výstavbě nové komunikace, která jaksi nebyla v plánu, ale z nějakého „zvláštního“ důvodu je třeba zrovna tuhle silnici postavit hned teď. Vidíme, že oproti plánu se staví hřiště s umělou trávou, které zaplatí obec více jak jedenácti miliony z vlastní kasy, ač jsme na zastupitelstvu jasně odsouhlasili, že hřiště bude pouze s dotací.

Dluh se vysvětlením jeho příčin neztratí, je třeba hospodařit tak, abychom se nemuseli zadlužovat.

Co už občané však nevidí, je to, že veřejné zakázky vyhrávají stále ty samé firmy. Developeři zde mají natažen červený koberec, ale obec za ně uklízí a přebírá problémy. Starosta patří k největším soukromým vlastníkům stavebních pozemků. Není pochyb, že se o svůj mnohamilionový majetek stará pečlivě. Zároveň mu není hloupé vyplácet si z obecní kasy 4000 Kč měsíčně na ošatné, přestože to zapotřebí zrovna nemá.

Za výši obecního dluhu odpovídá jen a pouze vedení obce, které tu střídavě, ale prakticky nepřetržitě panuje pod vedením pana Karpíška již od roku 1993.

Mgr. Karel Filipčík

VOLTE č. 1